Legal Tech Glögit -verkosto juhli viisivuotista matkaa oikeudellisen muutoksen parissa

Juhlistimme 16. tammikuuta 2025 Legal Tech Glögit -verkoston viisivuotisjuhlaa Helsingissä. Lue lisää verkoston historiasta täältä.

Legal Tech Glögit -verkoston tehtävänä on ollut luoda yhteinen ymmärrys teknologisesta transformaatiosta ja oikeudellisesta muutoksesta.

Tammikuun tapahtumassa Heikki Ilvessalo, Legal Tech Glögit -verkoston perustaja, pohdiskeli verkoston kasvua ja vuosien varrella saavutettuja tuloksia. Illan aikana Helena Hallgarn esitteli Ruotsin Legal Tech Glögit -verkoston, eli Legal Transformation Networkin, joka sai inspiraationsa Suomen Legal Tech Glögit -tapahtumista. Lue lisää Ruotsin verkostosta täältä.

Kuvassa vasemmalta oikealle Jan Willamo, CDO, Roschier, Helena Hallgarn, CEO, VQ, Heikki Ilvessalo, CEO, ILVES. Kuva Alicia Hölttä.

Heikki ja Helena kannustivat osallistujia liittymään maiden välistä yhteiseen LinkedIn-ryhmään, jonka tarkoituksena on edistää keskusteluja ja yhteistyötä legal tech -aiheista ja tapahtumista. Liity LinkedIn-ryhmään täältä.

Suomen ja Ruotsin välinen yhteistyö toimii lähtökohtana laajemmalle visiolle, jonka tavoitteena on laajentaa verkosto koko Pohjoismaihin, keskittyen innovaation ja tiedonvaihdon edistämiseen. Tavoitteena on rakentaa tasapainoinen ja osallistava yhteisö, joka tuo yhteen monenlaisia sidosryhmiä, kuten oikeuspalveluiden tarjoajia, yritysjuristeja, teknologia-innovaatioiden kehittäjiä, konsultteja, opiskelijoita ja akatemiaa.

Legal Tech Glögit -verkoston viisivuotisjuhla on vain alku tälle matkalle. Katsotaan mitä seuraava luku tuo tullessaan Suomen Legal Transformation Networkille ja koko oikeusteknologian ekosysteemille!

Pysykää ajan tasalla, älkääkä jääkö paitsi tulevista tapahtumista ja foorumeista!

Alicia Hölttä

Legal Tech Trainee

Julkaistu 24.1.2025 klo 13:14

Back-top